Hem Specialidrotten ALLMÄNT OM SPECIALIDROTT PÅ VÄSTERÅS IDROTTSGYMNASIUM
Fel
  • Fel vid laddning av flödesdata.
ALLMÄNT OM SPECIALIDROTT PÅ VÄSTERÅS IDROTTSGYMNASIUM PDF Skriv ut

Välkommen till oss på Västerås Idrottsgymnasium! Vi vill med vår specialidrott skapa bästa möjliga förutsättningar för våra elever att utvecklas inom sin idrott. Detta innebär att vi har bra träningslokaler/anläggningar samt ambitioner att ha bra meriterade tränare.  All specialidrott är individuellt inriktad för att skapa möjlighet att träna det just individen behöver. Vi ser oss själva som ett komplement till föreningsträningen. Detta innebär att ett bra samarbete med föreningar och föreningstränare är av största vikt. Vi använder oss av vassa verktyg såsom SOK fysprofil, rörelseanalyser, team pulssystem m.m. Alla som läser specialidrott läser en gemensam teori bl.a. idrottspsykologi, ledarskap, träningslära, kost, fysiologi, föreningskunskap. Utöver det läser vi en grenspecifik teori. Mellan 4-6 timmar i veckan utövar du din specialidrott. Läser du A och B kursen garanteras du specialidrott under alla tre gymnasieår. 

 

Öppet Hus

Torsdag 19 Jan, kl. 18-20

Torsdag 27 April, kl. 18-20

BÖRJA HOS OSS?


Är du elev och vill börja hos oss? Eller funderar du lite allmänt kring vår skola och utbildning. Tveka inte att höra av dig till oss så hjälper vi dig med allt!

info@vigy.se
021-18 53 85 (Rektor)
021-18 53 30 (Lärarrum)

Sportnytt